DEN DOPRAVY 2020 - PROGRAM

 ve středu 20. května si připomeneme už 137 let od narození prvního českého aviatika Ing. Jana Kašpara. I přes stále trvající epidemiologická opatření důstojně oslavíme již osmý ročník národního dopravního projektu DEN DOPRAVY ČR.

Pocta Janu Kašparovi odstartovala už ve středu 13. května 2020, tedy ve výroční den slavného aviatikova přeletu z Pardubic do Prahy. Sto devět let po Ing. Janu Kašparovi jeho pouť zopakoval pilot Martin Štěpánek na letounu Φnix, který je poháněný výhradně elektřinou. Vedle ukázky vývoje, kterým letectví za století prošlo, tak vzdal hold nejenom Janu Kašparovi, ale také nedávno zesnulému spoluzakladateli Aviatické pouti Jaroslavu Jandovi.

Den dopravy ČR 2020 začne 20. května v 10,00 hodin pietním aktem v uzavřeném kruhu u hrobky prvního českého aviatika Jana Kašpara. Vzhledem k tomu, že bychom nemohli dodržet potřebné rozestupy mezi hosty, položí zástupci Společnosti Jana Kašpara jeden velký věnec se jmény podporovatelů a partnerů.

Veřejnost nebude o pietní akt ochuzena, ŽIVĚ ho můžete sledovat na sociálních sítích Východočeské televize TV V1. V rámci něj dojde i na tradiční přelet nad místem posledního odpočinku prvního českého aviatika, který tentokrát obstará právě pilot Štěpánek se svým elektrickým Φnixem. Celá akce bude přenášená v přímém přenosu na facebookové stránce Východočeské televize V1.

Právě Východočeská televize V1 se ve větší míře bude 20. května 2020 ve svém vysílání věnovat výročí narození Jana Kašpara a také letos zrušenému ročníku Aviatické pouti. Podcastové rozhovory se zajímavými osobnostmi se v jejím programu objeví nejenom v tento den, ale také o víkendu, během kterého se třicátý ročník oblíbené letecké přehlídky měl uskutečnit.

Ke DNI DOPRAVY se připojí také pardubické Knihkupectví Mozaika, které připravilo na pardubickém vlakovém nádraží, kde sídlí, výstavu právě o prvním českém aviatikovi Janu Kašparovi.

Od 25.5. 2020, kdy se uvolní opatření a otevřou se restaurace a bary, připravila Společnost Jana Kašpara na podporu regionální gastronomie projekt Aviatického menu a Drinku Jana Kašpara.

 

Partneři Dne dopravy 2020

2020