Vojenské letouny nad hlavami, květinový dar od prezidenta a první finanční dary na sochu Ing. Jana Kašpara. Takový byl letošní ročník DNE DOPRAVY. Pardubice jím vzdaly poctu průkopníkovi aviatiky a pardubickému rodákovi Janu Kašparovi, který se narodil před 133 lety a před 105 lety podnikl svůj legendární dálkový přelet z Pardubic do Prahy.

Obě tato výročí připomněl letošní, v pořadí už čtvrtý ročník akce. Ta si získala podporu nejen Pardubáků, ale také celé řady osobností v čele s prezidentem České republiky Milošem Zemanem. Ten přijímá záštitu nad Dnem dopravy už od jeho vzniku a nejinak tomu bylo letos. Prezident se sice osobně nemohl zúčastnit, do Pardubic ale poslal květiny na hrob Jana Kašpara i zdravici účastníkům dopoledního pietního aktu. „Den dopravy České republiky, který je spojen právě s průkopníkem českého letectví Janem Kašparem, není jen událostí bilanční, ale vybízí též k zamyšlení nad budoucností dopravní infrastruktury v zemi,“ uvedl prezident ČR Miloš Zeman a přidal i výzvu: „Ing. Janu Kašparovi odvaha nechyběla. Inspirujme se jeho osobností a pokusme se velké cíle odvážně realizovat.“

Pietní akt u hrobu Ing. Jana Kašpara na Městských hřbitovech v Pardubicích byl úvodní částí celodenního programu. Poctu průkopníkovi české aviatiky vzdala také Armáda ČR přeletem letounů L39 Albatros i čestnou stráží u hrobu Jana Kašpara. Květinu k hrobu položili nejen představitelé veřejné správy, ale také reprezentanti firem a institucí, které mají blízko k oboru dopravy. „Rád bych poděkoval všem účastníkům, partnerům i organizátorům tradiční akce Den dopravy. Svým zájmem a úsilím se podílejí na vytvoření jedinečné akce s evropským přesahem. Je to právě doprava, která fakticky i symbolicky propojuje jak lidi, tak jednotlivé společnosti,“ uvedl ve své zdravici premiér Bohuslav Sobotka.

Kromě prezidenta České republiky a předsedy Vlády ČR přijali záštitu nad Dnem dopravy také předsedové obou komor Parlamentu ČR Milan Štěch a Jan Hamáček, ministr dopravy Dan Ťok, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek a primátor Statutárního města Pardubice Martin Charvát.

Jsem přesvědčený, že Den dopravy je důstojnou vzpomínkou na významného českého aviatika, který se právem řadí mezi nejslavnější pardubické rodáky. Dlouho bylo jeho jméno zapomenuto, stejně tak jako jeho slavný let. Dnes však všichni víme, že za skutečnost, že jsou Pardubice významným dopravním uzlem, patří poděkování i Janu Kašparovi,“ vyjádřil svůj postoj k osobě Jana Kašpara hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Právě Pardubický kraj před třemi lety společně s Městským obvodem Pardubice V přispěl na rekonstrukci Kašparovi hrobky.

Podobně jako hejtman Martin Netolický pohlíží na osobu Jana Kašpara i předseda Senátu Milan Štěch: „Bez vizionářů jako byl Jan Kašpar, kteří se nebáli vykročit, kam se dosud nikdo před nimi neodvážil, ba na to ani nepomyslel, by lidé nikdy nepoznali pokrok. Proto přeji českému národu do budoucna a po všechny časy mnoho takových jako byl průkopník, konstruktér a letec Jan Kašpar.“

Hosté pietního aktu se krátce zastavili také u hrobů dalších zakladatelů dopravy v českých zemích. Patří k nim stavitel železnic Jan Perner, letecký konstruktér Eugen Čihák či nadšenec pro všechny technické a sportovní novinky baron Artur Kraus. A nesmíme zapomínat ani na rodáka z Chrudimi, vynálezce lodního šroubu.

„Náš region je nazýván dokonce kolébkou dopravy. Jenže tou bychom nebyli, kdyby se nás nedotkli takoví velikáni, jako byli projektant a stavitel železničních tratí Jan Perner, vynálezce lodního šroubu a celé řady dalších důležitých strojů a přístrojů Josef Ressel a v neposlední řadě aviatik Jan Kašpar. Jeho první letecké pokusy, první dálkový přelet z Pardubic do Prahy, ale i první lety s cestujícími jsou historické milníky, které si musíme připomínat,“ prohlásil náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek.

den dopravy 2016 4

Partneři Dne dopravy 2020

2020